آماده شدن برای بارداری

آماده شدن برای بارداری و برنامه ریزی برای آن

0
99
حاملگی که با برنامه ریزی قبلی انجام نشده باشد

حاملگی که با برنامه ریزی قبلی انجام نشده باشد

اگر برنامه ریزی برای باداری انجام نشده باشد ، دختر خانم ناگهان بعد از ازدواج متوجه میشود که حامله شده است و 1-2 ماه هم از باداری گذشته است زمانی که تصمیم می گیرد که نزد پزشک متخصص برود معمولا 2-3 ماه از بارداری گذشته است.

همان طوری که همه می دانیم 3 ماه اول حاملگی زمانی است که اعضاء بدن جنین تشکیل می شود.

بنابراین چون مادر از حاملگی خود خبر نداشته است ممکن است اتفاق هائی افتاده باشد وروی جنین تاثیر گذاشته باشد و چنین خانم هائی ممکن است پس از آگاهی از بارداری نگران گردند. این نگرانی معمولا موجب اختلال در رفتار ودر تغذیه مادر می گردد که هر دو سبب توقف رشد جنین داخل رحم او می گردد. اگر مادر چنین احساسی کرد باید بداند در حال حاضر جنینی در رحم خود دارد و باید در جهت رشد طبیعی او عمل کند. موقعی که مادر با حرکت جنین در رحم خود وجود فرزندی را حس کرد یا در هنگام سونوگرافی وجود جنین را در رحم خود مشاهده کرد و اندام های او را دید احساس محبت و عاطفه مادری در او ظاهر وتمام ناراحتی و نگرانی ها برطرف خواهد شد.

بعضی از مادران جوان نیز تصور می کنند حامله شدن موجب تغییر شکل اندام آن ها خواهد شد و نگران می شوند. این مادران نیز باید بدانند با ورزش پس از زایمان و تغذیه مناسب وضع طبیعی خود را به دست خواهند آورد. بعضی دیگر نگران مراحل زایمان خود می شوند چنین مادرانی باید در مورد دوران بارداری ومراحل مختلف زایمان مطالعه کنند وآگاه گردند تا 9 ماه دوران بار داری را به خوبی سپری کنند و خود را برای زایمان طبیعی آماده سازند. بعضی از مادران نیز از این نگرانند که نوزادشان ممکن است سالم نباشد. چنین مادرانی باید بدانند غیر طبیعی بودن نوزاد بسیار بسیار نادر است و 80 درصد ناهنجاری ها ی جنین ناشی از مادر حامله ای است که اوائل بارداری داروئی مصرف کرده اند یا در معرض اشعه ایکس قرار گرفته یا مادر با بیماری های مسری و عفونی مثل سرخجه در زمان بارداری تماس داشته است که مادر حامله میتواند از پیدایش ناهنجاری در نوزادش جلوگیری کند یا با سوگرافی های سه بعدی در زمان بارداری یا آمنیوسنتز آگاه شود و قبل از زایمان تصمیم گیری نماید.

بارداری که با برنامه ریزی قبلی انجام گرفته باشد

امروزه با دانش و تکنولوژی های جدید در دسترس مشخص شده است که نه فقط دوران بارداری مهم است بلکه دوران قبل ازحاملگی نیز مهم است. در گذشته به 9 ماه دوران حاملگی توجه می شد ولی امروزه 3 ماه قبل از بارداری را هم که اگر خانمی بخواهد باردار شود باید در سلامت کامل باشد و خود را برای حاملگی آماده سازد. در حقیقت برای سلامتی مادر و جنین و نوزاد 12 ماه باید در نظر گرفت که 3 ماه قبل از بارداری و 9 ماه آن دوران حاملگی است.

به هر زن وشوهری که می خوهند دارای فرزندی گردند توصیه می شود ، کتاب هائی که در باره لقاح و آبستن شدن نوشته شده است مطالعه کنند.

آماده شدن برای بارداری

هر خانمی که می خواهد حامله شود قبل از باردار شدن باید به نکات زیر توجه کند:

 1. حد اقل 3 ماه قبل از حامله شدن کوشش نمائید وزن اید ه آل داشته باشید، زیرا سلامت جنین شما وابسته به وزن است . اگر خانمی وزن اضافی دارد یا چاق است در معرض خطر افزایش فشار خون، دیابت دوران بارداری وامکان زایمان با سزارین وجود دارد. بنابراین قبل از حاملگی باید تغذیه صحیح وسالم داشته باشید.
 2. از پزشک خود بخواهید معاینه فیزیکی کامل از شما به عمل آورد. آزمایش پاپ اسمیر و آزمایش پستان ها انجام دهد.
 3. از پزشک خود بخواهید چگونگی ایمنی شما را دربرابر بیماری سرخجه وآبله مرغان مشخص سازد و اگر نیاز به واکسن دارید تزریق نماید.
 4. اگر نیاز به رادیوگرافی دارید قبل از حامله شدن انجام دهید.
 5. از پزشک خود بخواهیدخون شما را از نظر مقدار آهن آزمایش کند. زیرا کمبود آهن موجب خستگی شما در حین بارداری میگردد.
 6. از پزشک خود بخواهید خون شما را از نظر مقدار کلسترل اندازه گیری کند زیرا بالا بودن کلسترل ممکن است موجب افزایش فشار خون شما گردد.
 7. ازپزشک خود بخواهید وضع شمارا از نظر هپاتیت و ایدز مشخص نماید.
 8. از پزشک خود بخواهید گروه خون شما وپدرش را تعیین نماید.
 9. از پزشک خود بخواهید ویتامین های قبل از بارداری  را برای شما تجویز نماید.
 10. اگر زن وشوهر سیگار می کشید فورا ترک کنید.
 11. هیچ گونه داروی گیاهی مصرف نکنید مگر با تجویز پزشک
 12. با افرادی که دچار عفونت های  بیماری ویروسی هستند تماس پیدا نکنید، دست های خود را بشوئید وغذاهائی که کاملا پخته نشده است مصرف نکنید.
 13. شروع به خوردن اسید فولیک به میزان 400 میلی گرم در روز نمائید. خوردن این دارو سبب می شود که از پیدایش نا هنجاری های مغز ونخاع جنین جلوگیری کند.
 14. سعی کنید از عواملی که موجب استرس شما می شود دوری کنید.
 15. اگر از نظر دندان دها مشکلی داریدقبل از بارداری به درمان آن بپردازید.
 16. بالاخره چگونگی پریود شدن خود را روی فرم های مخصوص رسم کنید.

قطع روش های پیشگیری حاملگی

تا زمانی که آزمایش های شما تکمیل نشده است جلوگیری از حاملگی را ادامه دهید وسپس بعد از 2-3 نوبت پریود طبیعی میتوانید باردار شوید، زیرا اگر بلافاصله بعد از قطع روش پیشگیری حامله شوید نمی توانید روز زایمان خود را تعیین کنید.

اگر زن وشوهر شرائط بالا را در نظر داشته و حامله شوند دوران بارداری سیر طبیعی خود را سپری خواهد کرد و هر روز، روزی توام با شادی برای پدر ومادر و بستگان خواهد بود وزن وشوهر برای تولد نوزاد خود روز شماری خواهند کرد و بالا خره نوزادی سالم وطبیعی به دامان پر مهر ومحبت مادر وپدر وارد خواهد شد.