رشد کودک در 2 ماهگی

در دوماهگی، دنیای کوچک کودک قابل پیش بینی تر گشته و محیط اطراف در نظرش امن تر می گردد.

0
918
رشد کودک در 2 ماهگی

در دو ماهگی کودکان، شاید مادران متوجه این موضوع نباشید که کودکشان در این برهه از زندگی در حال ذخیره کردن و به یاد سپردن خاطره ها و رویدادهای اطرافش است و از آنها در پیش بینی وقایع مختلف، استفاده خواهد نمود.

او ممکن است شروع به ارتباط برقرار کردن بین اشیا و حوادث مختلف نماید، مثلا شیشه ی شیر یا بالش را به غذا خوردن و دستشویی را به عمل حمام کردن ربط دهد.

با استفاده از چیزهایی که کودک به حافظه می سپارد، دنیای کوچک او قابل پیش بینی تر گشته و محیط اطراف در نظرش امن تر می گردد. بدین ترتیب ترس او از رویارویی با چیزهای پیرامونش کمتر خواهد شد.

حتما متوجه شده اید که کودکتان از سر تا پا دارد روز به روز قوی تر میشود. ماهیچه هایی که به او کمک میکنند تا سرش را راست نگه دارد، قبل از این که او توانایی درست استفاده کردن از دست و پاهایش را به دست آورده باشد، شروع به رشد می کنند.

همچنین ماهیچه های دست و بازوهای او، زودتر از ماهیچه های پا شروع به رشد و فعالیت می نمایند. آخرین ماهیچه هایی که آغاز به رشد می کنند، ماهیچه های پا هستند.

رشد ماهیچه های پا در پایان یک سالگی آغاز می گردد که حادثه ی مهمی برای کودک محسوب می شود.

در این سن یعنی 2 ماهگی، کودک شما به یک معاینه ی کامل پزشکی نیاز دارد. همچنین در این زمان، کودک تقریبا آماده ی دریافت واکسن های چندگانه می باشد. ( این سخت ترین چیزی است که شما شاهد درگیری کودک با آن خواهید بود ).

اصلا نگران نباشید اگر اطراف محل تزریق واکسن قرمز و یا ملتهب شود و یا کودک یک یا چند روز بعد از تزریق، حال خوبی نداشته و بیش از حد گریه کند. اگر بعد از چند روز، محل تزریق از بین نرفت و یا کودکتان دچار تب شد، با پزشکتان مشورت کنید.

سر کودک در این سن هنوز شل بوده و لق لق می زند، اما ماهیچه های گردن هر روز قوی و قوی تر می شوند و او قادر است هنگامی که روی شکم خوابیده، سرش را تا زاویه ی 45 درجه بالا آورده و برای مدت کوتاهی نگه دارد.

کودک شما در این سن حتی تمایل به انجام حرکت شنا نیز دارد! شما میتوانید با قرار دادن یک آینه یا تکان دادن یک اسباب بازی در مقابل او و یا بالای سرش، او را تشویق به انجام این حرکت تقویتی – عضلانی نمایید.

او در این سن دست هایش را می شناسد و قادر است با کنترل کردن عضلاتش شست اش را به سمت دهانش هدایت کند.

عمل مکیدن شست، فعالیتی است که به کودک آرامش داده و ثابت شده است که هیچ گونه عوارضی برای دندان های او نخواهد داشت.

کودک شما همچنین در حال تشخیص صدای خودش نیز می باشد؛ او می داند که چگونه گریه کند تا بتواند توجه شما را به خودش جلب نماید.

او کشف کرده است که میتواند چه صداهایی از خودش دربیاورد. خانه ی شما به زودی پر می شود از صداهایی مثل بغ بغ کردن، غل غل کردن و صداهایی از این قبیل.

توصیه های مفید

  • هیچ وقت از صندلی ماشین مخصوص نوزاد که 5 سال از عمرش گذشته استفاده نکنید و هیچ وقت صندلی را که از بچه های دیگر به کودکتان رسیده، قبول نکنید. شما هرگز از خرید یک صندلی نو با جدیدترین استانداردهای رعایت شده در مورد کودکتان، پشیمان نخواهید شد.
  • بیشتر افراد متوجه خطرات استفاده از صندلی دست دوم برای بچه هایشان نیستند و همچنان به این کار ادامه می دهند. حتی صندلی دست دومی که به ظاهر خوب و تمیز می آید میتواند برای کودکتان خطر آفرین باشد.
  • قبل از اطمینان از سالم بودن صندلی از آن استفاده نکنید. اما بدانید که مطمئن ترین راه برای داشتن یک صندلی سالم و بی خطر، خرید یک صندلی نو می باشد.
  • کودک شما فقط به 2 یا 3 بار حمام در طول هفته نیاز دارد. اما باید هر روز هنگام عوض کردن پوشک و لباس او، برای جلوگیری از التهاب ناشی از پوشک، او را شستشو دهید.
  • هیچ وقت از صابون برای شستن صورت کودکتان استفاده نکنید. مقداری آب و یک پارچه ی نرم برای شستن صورت او کافی است. صابون ممکن است به داخل چشم او رفته و آن را بسوزاند.