هفته هفدهم بارداری

ریزش موهای شما در دوران بارداری کم شده و موها بسیار بسیار براق تر از قبل هستند.

0
3203
هفته هفدهم بارداری

 

وزن كودك شما حدود 155 گرم و اندازه او حدود 12. 7 سانتی متر است؛ تقریبا به اندازه یك پیاز بزرگ. در چهار هفته آینده وزن کودک 6 برابر خواهد شد. او می تواند مفصلهای خود را تكان دهد و اسكلت او كه تاكنون به صورت غضروف نرم بود آرام آرام به استخوان تبدیل می شود. دندان های شیری او ر حال تشکیل بر زیر لثه هایش هستند.

حس شنوایی او در حال رشد است. الآن صدای قلب مادر را خیلی خوب میشنود و میتواند صداهای دنیای بیرون را نیز بشنود. کودک صدای شما را میشنود و زمانی که بدنیا می آید قادر است آن را تشخیص داده و با آن آرام می شود.

بند ناف او كه شاهراه حیات وی برای اتصال به جفت است هر روز محكمتر و ضخیم تر می شود. جفت، که تغذیه جنین و فراهم آوردن اکسیژن و دفع مواد زاید را برعهده دارد بسرعت در حال رشد است

چربی هایی در بدن او در حال تشکیل شدن هستند که بدن او پر کرده و در تنظیم دما و گرم ماندن به او کمک میکنند.

جوانه های چشایی کودک تکمیل شده است.

شما در هفته هفدهم بارداری

ممکن است احساس کنید بینی شما گرفته است. این مورد بدلیل افزایش جریان خون در بدن شما ایجاد میشود و گذرا است.

شما بیش از پیش احساس گرما می کنید حتی اگر در زمستان باشید چرا که جریان خون بدن شما افزایش یافته و در زیر پوست شما رگ های خونی زیادی تشکیل میشود. اگر کف دستان خود را نگاه کنید متوجه میشوید که قرمز هستند. قرمزی کف دست ها نشانه ای بر بارداری است.

ممکن است زمان هایی که زیاد می ایستید در پاهایتان احساس درد کنید و یا رگ هایی را در پاها مشاهده نمایید.

ریزش موها کم شده و موها بسیار بسیار براق تر از قبل هستند.

ممکن است متوجه شوید ناخن هایتان عجیب شده است بسیار شکننده، پوسته پوسته و ضعیف میشوند.

با اضافه وزنی كه در ناحیه بالا و جلوی بدن خود پیدا كرده اید ممكن است گاهی اوقات در هنگام راه رفتن تعادل خود را از دست بدهید. كفشهای پاشنه بلند خود را كنار بگذارید و از كفشهای پاشنه كوتاه استفاده كنید تا احتمال زمین خوردنتان كاهش یابد. شاید این احساس برای شما تازگی داشته باشد كه باید از شكم خود محافظت كنید و این خیلی خوب است. ضربه و آسیب به شكم شما ممكن است برای خودتان و همچنین كودكتان خطرناك باشد پس حتما در هنگام رانندگی از كمربند ایمنی استفاده كنید. برای حفاظت بیشتر كمربند ایمنی را از كنار ران و كفل خود عبور داده و قفل آن را زیر شكم خود محكم كنید. كمربند ایمنی نباید از روی شكم شما بگذرد بلكه یك قسمت از بالا و قسمت دیگر از زیر شكم عبور كند.

نکات هفته هفدهم بارداری

لباس های شما و مخصوصا لباس زیرتان روز به روز تنگ تر میشوند. سعی نمایید آنها را عوض کنید تا بدن و شکم و پستان ها تحت فشار نباشند.

ممکن است کمی دچار ترس شوید که آیا توانایی پدر و مادر خوب بودن را دارید یا نه؟

در این دوران بهتر است کارهای سنگین انجام ندهید و برخی از کارها را به شریک زندگیتان واگذار نمایید. حتی در صورتی که همیشه آدمی مستقل بوده اید نیاز است اکنون از همسرتان کمک بگیرید. بارداری امری مشترک بین شما و همسرتان است پس با همکاری از بارداری خود بیشتر لذت ببرید.

چون در هفته 17 بارداری غضروف ها ی نوزاد تبدیل به استخوان میشوند بنابراین میبایست در رژیم غذایی خود به اندازه مکفی مواد لبنی که سرشار از کلسیم هستند را جای دهید.

در سه ماهه دوم انجام رابطه جنسی در صورت عدم وجود جفت در پایین و یا مشکلات خونریزی بلامانع است و نباید از آن ترس داشته باشید چرا که به کودک آسیبی وارد نمی شود.

فهرستی از نامهای انتخابی خود برای اسم كودكتان بسازید؛ در یك لیست ده نام را كه می پسندید یادداشت كنید، از همسرتان نیز بخواهید كه این كار را انجام دهد. لیستهایتان را به یكدیگر بدهید و هر كدامتان هر كدام از اسمها را كه دوست ندارید خط بزنید. این كار را ادامه دهید تا به یك لیست برسید كه هر دو همه اسامی موجود در آنرا می پسندید. در مورد دوست داشتن یا دوست نداشتن این اسامی با همدیگر حرف بزنید. برخی از زوجها قانونهایی را برای اسم كودكشان تعیین می كنند؛ می توانید در این موارد با هم صحبت كنید تا به اتفاق نظر برسید.

گاهی اوقات ممکن است دچار استرس شوید ولی ورزش ملایم و صحبت کردن در مور مشکلات می تواند به شما در از بین رفتن استرس کمک کند.

شما اصلا نباید سعی کنید رژیم بگیرید و کالری های خود را کم کنید چرا که شما الآن باردار هستید. توجه داشته باشید که یک زن باردار در روز به 300 کالری بیشتر نیاز دارد.

سعی نمایید از حالت ایستاه یک دفعه به حالت دراز کش نروید. ابتدا کمی بنشینید و بعد به حالت درازکش بروید.

اگر شما از عینک استفاده میکنید ممکن است در دوران بارداری نمره چشم شما بالاتر رود پس بهتر است به چشم پزشک مراجعه نمایید اما نگران نباشید پس از تولد نوزاد این مشکل برطرف میشود.

برای جلوگیری از گرفتگی عضلات پا مایعات بسیار بنوشید و در روز ساق پای خود را بکشید. ضمنا حمام آب گرم قبل از خواب میتواند کمک زیادی برای جلوگیری این عارضه باشد.