10 نکته درباره ی خواب کودک

تمام کسانی که با خواب و خواباندن کودک شما سر و کار دارند، باید قواعد و شیوه ی یکسانی را در پیش بگیرند.

0
79
10 نکته درباره ی خواب کودک

خواب و کمبود خواب یکی از بحث‌ برانگیزترین مسئله هاست. معمولا والدین جوان، اهمیت حیاتی این موضوع را در هفته‌ ها و ماه‌ های اول تولد فرزندشان کشف می‌ کنند. کمیت و کیفیت خواب کودک در شادی و رضایت همه اعضای خانواده تاثیر می‌ گذارد. خواب کودکان در سنین مختلف متفاوت است، اما در واقع این تفاوت‌ ها تنها ناشیاز تغییر شکل مشکلات خواب است. ما در این مقاله سعی کرده ایم 10 نکته مفید که به نظم خواب کودکتان کمک می کند را آموزش دهیم. با ما همراه باشید….

1تحسین و پاداش

از هر اقدام مثبت کودک تعریف و از مشارکت و همکاری وی در کارها، تمجید نمایید. علاوه بر آن پیش از خواب از کارهای مثبت کودک در طول روز تعریف کنید.

2ثبات قدم و استمرار

تمام کسانی که با خواب و خواباندن کودک شما سر و کار دارند، باید قواعد و شیوه ی یکسانی را در پیش بگیرند. کسی که مسئول خواباندن کودک می باشد، باید مراقبت ها و رسیدگی های بعدی را نیز خودش انجام دهد. فقط روزهای تعطیل میتوانید به کودک اجازه دهید، مدت محدودی به رختخواب شما بیاید.

3برقراری روال معین

روال معینی را برقرار و به دقت آن را اجرا کنید. زمان خواب را ثابت نگه دارید و برای خواباندن کودک عجله ننمایید. علاوه بر آن برنامه ی خواب را بر اساس برنامه های تلویزیونی تنظیم نکنید.

4حد و حدود و خط قرمز ها

وقت خواب، حدود و مرز روشنی را مشخص می کند که کودک موظف به رعایت آن خواهد بود. خوابیدن بچه در رختخواب خودش – در تمام طول شب – این نکته ی مهم را به او می آموزد که در زمان ها و مکان های خاص، وقت شما به خود و همسرتان اختصاص دارد و او در این مدت باید از شما دور باشد.

5نظم

برای حل مشکلات مربوط به خواب بچه ها، از روش های قطع وابستگی کودک به دیگران برای خواب، کنترل گریه ی شبانه و ماندن در رختخواب استفاده نمایید.

6هشدار ها

پیش از فرا رسیدن زمان خواب، آن را در چند نوبت به اطلاع کودک برسانید تا از نظر ذهنی آماده گردد. برای مثال اگر باید لباس خواب بپوشد، پیش از انجام این کار، موضوع را چندین بار به وی یادآوری نمایید. قاطعانه مانع طفره رفتن و اتلاف وقت توسط وی شوید اما هرگز او را تهدید نکنید.

7انتظار ها

وقتی بچه نیمه شب از خواب بیدار میشود، توضیح و جر و بحث را به حداقل ممکن کاهش دهید. اگر کودک مکرر در طول شب بیدار می شود، فقط دفعه ی او به او یادآور شوید که وقت خواب است و در دفعات بعدی با وی صحبت نکنید.

8محدودیت ها

خوددار بوده و برخود مسلط باشید. شب ها با شنیدن صدای گریه ی بچه بلافاصله به سمت او هجوم نبرید و تا حد امکان عواطف خود را دخالت ندهید. اگر گریه ی بچه به دلیل نیاز و احتیاج نیست، کمی صبر کرده و سپس به سراغش بروید.

9مسئولیت پذیری

کودکان را در روند خواب مشارکت دهید و وظایف و مسئولیت های کوچکی برایشان تعیین کنید. به طور مثال خاموش کردن کلید برق یا کمک به خواباندن خواهر یا برادر کوچکتر را بر عهده او بگذارید.

10آسودگی خیال و آرامش

یک یا دو ساعت مانده به زمان خواب، شرایط و محیط خانه باید به سمت آرامش سوق پیدا کند تا ذهن کودک آماده ی خواب شود. گاهی به حمام بردن یا قصه گفتن برای او پیش از خواب، بسیار کمک کننده است. بدون تردید وقتی روال مشخصی را برای خواب کودک برقرار کردید، از خواب آرام و وقت بیشتری که در اختیار خواهید داشت، لذت می برید.