ساخت هواپیمایی شبیه پرنده توسط ایرباس

EMBARGOED TO 1900 MONDAY JUNE 13. Undated Airbus handout image of artists impression of the vitalising zone which provides a panoramic view in an "intelligent" concept cabin that air travellers in 2050 might fly in designed by Airbus. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Monday June 13, 2011. A vision of future air travel, with seats that change to fit passengers' body shapes, was presented by plane-maker Airbus in London tonight. Showing off a concept cabin, the company also said that mid-century passengers might be able to a enjoy a game of virtual golf or take part in interactive conferences, while the cabin "identifies and responds" to travellers' needs. The cabin of the future follows last year's unveiling of the Airbus concept plane, packed with technologies to reduce fuel burn, emissions, waste and noise. See PA story AIR Future. Photo credit should read: Airbus/PA Wire

NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.EMBARGOED TO 1900 MONDAY JUNE 13. Undated Airbus handout image of artists impression of the vitalising zone which provides a panoramic view in an "intelligent" concept cabin that air travellers in 2050 might fly in designed by Airbus. PRESS ASSOCIATION Photo. Issue date: Monday June 13, 2011. A vision of future air travel, with seats that change to fit passengers' body shapes, was presented by plane-maker Airbus in London tonight. Showing off a concept cabin, the company also said that mid-century passengers might be able to a enjoy a game of virtual golf or take part in interactive conferences, while the cabin "identifies and responds" to travellers' needs. The cabin of the future follows last year's unveiling of the Airbus concept plane, packed with technologies to reduce fuel burn, emissions, waste and noise. See PA story AIR Future. Photo credit should read: Airbus/PA Wire

NOTE TO EDITORS: This handout photo may only be used in for editorial reporting purposes for the contemporaneous illustration of events, things or the people in the image or facts mentioned in the caption. Reuse of the picture may require further permission from the copyright holder.

شرکت ایرباس امیدوار است تا سال ۲۰۵۰  یک هواپیمای جت همانند اسکلت یک پرنده با بدنه شفاف را تولید کند که دارای صندلی های قابل تغییر، آب گرم درمانی و سرگرمی های مجازی است.

به گزارش کلیک، اگرچه قبلاً تجسم پرواز درون یک قوطی فلزی با سرعت ۵۰۰ مایل در ساعت به اندازه کافی شگفت انگیز نبود، اما اکنون شرکت ایرباس از شما می خواهد تا خود را در حال پرواز درون یک هواپیمای دارای بدنه شیشه ای و شفاف تجسم کنید. این شرکت پیشروی هوایی با بهره مندی از پیشرفته ترین طراحی موجود توانسته یک هواپیمای مفهومی طراحی کند که هدف آن صرفاً پرواز نیست – فعلاً این گونه اعلام شده است –آن اما یک ابزار نوآورانه است که دامنه تصورات مهندسان را گسترش داده و برخی از چالش ها و تصمیمات پیش روی سفرهای هوایی را مورد تاکید قرار می دهد.

airbus6

airbus6

این هواپیمای مفهومی که شرکت امیدوار است شبیه مدل واقعی ایرباس ۲۰۵۰ باشد، تقلید از سیستم های زیستی را به عنوان اصل طراحی اشکال و لوازم آن در نظر گرفته است. قابل توجه ترین جنبه این رویکرد در رابطه با بدنه هواپیما است که به جای این که با یک فلز غیر شفاف و تیره پوشانده شود، از شبکه ای از مواد ساختاری تشکیل شده که شبیه یک اسکلت است. در واقع، این دقیقاً همان چیزی است که پرواز را در شما تداعی می کند زیرا از ساختار اسکلت پرنده ها الهام گرفته است.

چارلز چمپیون، مهندس ارشد ایرباس در معرفی هواپیماهای آینده این شرکت توضیح می دهد، ” استخوان هم سبک و هم قوی است زیرا ساختار متخلخل داخلی آن فقط در قسمت هایی که لازم است تنش را تحمل می کند و بقیه فضاها را خالی می گذارد. ” فضای بین به اصطلاح ” استخوان های سازه های زیستی” این هواپیما به پنجره های پانوراما تبدیل می شود که سراسر بدنه را پوشش می دهند. ” ما می توانیم اهرام مصر یا برج ایفل را از طریق کف شیشه ای این هواپیما تماشا کنیم. “

اگرچه در طراحی ساختار آن از موجوداتی الهام گرفته شده که هزاران سال است وجود دارند اما در تولید بسیاری از مواد آن از فناوری هایی استفاده شده که عمر آنها از یک دهه تجاوز نمی کند. چاپ سه بعدی یکی از روش هایی است که می تواند ایرباس را قادر کند تا اشکال دقیق و کوچک مورد نیاز خود را از طریق آن تولید کند، بدین طریق که اول آنها را در کامپیوتر طراحی کرده و سپس با استفاده از چاپ لایه ای سریع، طرح دقیق مورد نیاز خود را بدون اتلاف مواد تولید می کند. ایرباس قصد دارد تا برای سیستم الکتریکی داخل کابین یک ” شبکه هوشمند” شبیه مغز در بین دیواره هواپیما تعبیه کند که مسئول شرایط هوای داخلی و نیازهای مسافران است و بدون نیاز به مقادیر زیاد سیم، کابل و سوییچ ها است.

۱b-_aircraft_take-off_in_continuous_eco-climb

۱b-_aircraft_take-off_in_continuous_eco-climb

تمام این تدابیر و اقدامات – یعنی ساختار سبک، تولید بدون اتلاف مواد و سیستم های الکتریکی بی سیم – می توانند به کاهش انتشار گازهای خطرناک و صرفه جویی در سوخت کمک کنند. تاثیر فزاینده استفاده از منابع فسیلی کمتر برای هر هواپیما می تواند باعث بهبود کلی قابل توجهی در تاثیرات صنعت هوانوردی بر محیط زیست شود. به همین علت، هواپیمای مفهومی ایرباس یکی از اندک نمونه هایی است (حداقل در حال حاضر) که عبارت ” تولید ارگانیک” در آن به غذا اشاره نمی کند بلکه به صندلی ها اشاره دارد. صندلی های این هواپیما به طور بالقوه از مواد زیستی پایه گیاهی تشکیل شده که پیشرفته تر از فوم حافظه بوده و مواد هوشمندی هستند که وضعیت بهینه بدن را به خود می گیرند و در حافظه خود حفظ می کنند.

البته تمام جنبه های راحتی و سلامت فیزیکی که اخیراً فقدان آن در هواپیماها باعث اجتناب مسافران از پرواز شده، در این تجربه پرواز وجود دارد که شامل قسمت های تعامل است که مسافران می توانند در آنجا گفتگو، بازی و ورزش کرده و از درمان های جامع گوناگون مانند ماساژ و رایحه درمانی بهره مند شوند. این موارد رفاهی کافی است تا باعث شود احساس تحت فشار بودن در یک قوطی پرنده در ارتفاع شش مایل بالاتر از سطح زمین را فراموش کنید.

 

منبع: کلیک